Finsterer and Grabowsky finalists in the APRA Art Music Awards

We are extremely pleased to announce that Mary Finsterer and Paul Grabowsky have both been nominated as finalists in the 2014 APRA AMCOS Art Music Awards. 

The Art Music Awards are presented each year by the Australasian Performing Right Association (APRA) and the Australian Music Centre to recognise achievement in the composition, performance, education and presentation of Australian music. The Art Music Awards consist of eleven national awards and various State Awards across categories covering composition, performance, and outstanding contributions by individuals and organisations in Australian music (now two separate Awards), in music education, experimental music, jazz and regional music.

Mary Finsterer heads the list of nominations being recognised for her double bass concerto, Lake Ice, which was premiered last year by Kees Boersma and the Sydney Symphony Orchestra as well as her instrumental work Aerea, recorded by the Monash Art Ensemble.  

Also recorded by the Monash Art Ensemble is Paul Grabowsky’s Tall Tales, nominated as finalist in the Jazz Work of the Year category.

The award ceremony, hosted by Virginia Trioli, will be held in Melbourne on Tuesday 26th August. 

The full list of nominations are as follows:

Work of the Year: Instrumental

Title:                               Aerea
Composer:                 Mary Finsterer
Performed by:         Monash Art Ensemble

Title:                               Inferno
Composer:                 Elliott Gyger
Performed by:         Michael Kieran Harvey

Title:                              String Quartet No 2
Composer:                 Matthew Hindson
Performed by:         Elias String Quartet
Publishers:                Hal Leonard Australia Pty Ltd obo Faber Music Ltd

Title:                               String Quartet No 5
Composer:                  Andrew Ford
Performed by:          Australian String Quartet

Work of the Year: Orchestral

Title:                              Compassion
Composers:               Nigel Westlake and Lior Attar
Performed by:         Sydney Symphony Orchestra conducted by Nigel Westlake
Publisher:                  Mushroom Music Pty Ltd 

Title:                              Golden Years
Composer:                 James Ledger
Performed by:         West Australian Symphony Orchestra, conducted by Otto Tausk, Margaret Blades soloist

Title:                              Lake Ice: (Missed Tales No 1)
Composer:                 Mary Finsterer
Performed by:         Sydney Symphony Orchestra, conducted by Jessica Cottis, Kees Boersma soloist

Title:                              The Last Days of Socrates
Composers:               Brett Dean with text by Graeme Ellis
Performed by:         Melbourne Symphony Orchestra and Chorus conducted by Simone Young, Peter Coleman-Wright soloist
Publishers:                Hal Leonard Australia Pty Ltd obo Boosey and Hawkes

Work of the Year: Vocal

Title:                              From a Black Sky
Composer:                 Sandra France
Text:                               Helen Nourse
Performed by:         Orchestra and children’s chorus conducted by Dr David Kram

Title:                               Last Words
Composer:                 Andrew Ford
Text:                               Tim Winton, Dorothy Porter et al.
Performed by:         Jane Sheldon and the Seraphim Trio

Title:                              MOON: an Epic Song of Love
Composer:                 Gordon Hamilton
Text:                               Venero Armanno
Performed by:         The Australian Voices conducted by Gordon Hamilton

Title:                              The Pomegranate Cycle
Composer:                 Eve Klein
Text:                               Eve Klein
Performed by:         Eve Klein

Work of the Year: Jazz

Title:                               Everything Here Is Possible
Composers:                Alister Spence and Myra Melford (GEMA)
Performed by:          Alister Spence and Myra Melford

Title:                               Happy
Composer:                  Quentin Angus
Performed by:          Quentin Angus, Alon Tayar, Bambam Rodriguez & Ari Hoenig                              

Title:                               Network of Lines
Composer:                  Tilman Robinson
Performed by:          Tilman Robinson, Peter Knight, Callum G’Froerer, Erkki Veltheim, Judith Hamann, Brett Thompson, Berish Bilander, Sam Zerna and Hugh Harvey

Title:                               Tall Tales
Composer:                  Paul Grabowsky
Performed by:          Monash Art Ensemble
Publisher:                   J Albert & Son Pty Ltd

Performance of the Year

Performer:                 Arcko Symphonic Ensemble
Title:                               Icy Disintegration
Composer:                  Annie Hsieh
Performer:                 Elias String Quartet

Title:                              String Quartet No.2
Composer:                 Matthew Hindson
Publishers:                Hal Leonard Australia Pty Ltd obo Faber Music Ltd
Performer:                 Sydney Symphony Orchestra, conducted by Jessica Cottis, Kees Boersma soloist

Title:                               Lake Ice: (Missed Tales No 1)
Composer:                 Mary Finsterer
Performer:                 Melbourne Symphony Orchestra and Chorus conducted by Simone Young, soloist Peter Coleman-Wright

Title:                              The Last Days of Socrates
Composers:               Brett Dean with text by Graeme Ellis
Publishers:                Hal Leonard Australia Pty Ltd obo Boosey and Hawkes

Award for Excellence by an Organisation

Arcko Symphonic Ensemble for 2013 activities
Australian Art Orchestra for touring, community building, recording, creativity & leadership
Chamber Made Opera for commissioning & presenting cutting-edge chamber opera
Frequency Oz for 2013 activities

Award for Excellence by an Individual

Carl Vine for exemplary contribution to Musica Viva Australia in 2013 as Artistic Director, and to the wider arts and cultural industry.
Catherine Crock for The Hush Collection, Volumes 1 -13.
David Montgomery for AMEB Project.
Kim Waldock for contribution to Music Education in Australia.

Award for Excellence in Music Education

Cathy Aggett for new Australian art songs for low voices.
Karen Carey for the MLC School Opera House Concert 2013, plus a legacy of 25 years of concerts and commissions.
Topology for Music Education Program “Top Up”.
West Australian Symphony Orchestra for 2013 Education Program.
Award for Excellence in a Regional Area.
Bogong Centre for Sound Culture/Bogong ELECTRIC.
Goulburn Regional Conservatorium for The Goulburn Oratorio.

Award for Excellence in Experimental Music

Cat Hope for Drawn From Sound.
Ensemble Offspring with Oren Ambarchi and Martin Ng for Ligeti Morphed.
Eugene Ughetti, Robin Fox and Speak Percussion for Transducer.
Madeleine Flynn and Tim Humphrey & the City of Melbourne for 5 Short Blasts.

Award for Excellence in Jazz

Alister Spence and Myra Melford for Everything Here Is Possible.
Andrea Keller for the creation, release and presentation of three contemporary jazz projects in 2013.
Jonathan Zwartz for the recording The Remembering And Forgetting Of The Air.
The Street Theatre for Capital Jazz Project – a nine-day midwinter jazz festival.